کوچینگ خانواده

کوچینگ خانواده (Family coaching) چیست و چه کاربردی دارد؟ چه زمانی نیاز به مراجعه به یک کوچ خانواده داریم؟ زندگی بالا و پایین دارد، توجه نکردن به راهنمایی‌های افراد اطرافان شاید کار منطقی باشد، بر اساس تحقیقات، بیش از 90 درصد افراد نیاز به یک کوچ و راهنمایی کننده دارند. با کوچ خانواده افراد می‌توانند با سرعت و دقت بالاتری از مشکلات خانوادگی خود درس بگیرند. یک کوچ خانواده به شما کمک می‌کند تا زندگی راحت‌تر و آسوده‌تری را تجربه کنید، استفاده از خدمات کوچینگ فامیلی را خواستار هستید؟ کافی است همین حالا با من تماس بگیرید، تا سلامی گرم به دنیای کوچینگ داشته باشید. من منصوره یوسفی؛ مربی کوچینگ قول می‌دهم که تمام هنر و تکنیک خود را در کوچینگ خانواده در اختیار شما قرار دهم.

کوچ خانواده چه کاری انجام می‌دهد؟

کوچینگ خانواده فرآیندی است که در آن فرد قرار است تمام انرژی و کارکرد مغزی خود را برای پرسش سوالات مهم زندگی فرد بپرسد. با پرسش این سوالات، فرد به درک بهتری از زندگی یا همان خانواده خود می‌رسد. 

همه نیاز به کوچ فامیلی دارند؟

فرقی ندارد در حال حاضر در چه فکری هستید یا در زندگی خود مشکلی دارید یا نه، کوچینگ خانواده یکی از راه‌های سریع برای رسیدن یه خواب‌های عالی و حرفه‌ای است. اگر به کوچ فامیلی نیاز دارید با ما تماس بگیرد. 

مشاوره کوچینگ خانواده

کوچینگ خانواده چیست؟ Family Coaching فرایندی است که در آن کوچ یا مربی به خانواده‌ها کمک می‌کند که از توانمندی‌های خود در جهت رشد و توسعه زندگی فردی و خانوادگی استفاده کنند. مراجعین کوچ‌های خانواده اغلب کسانی هستند که دچار بحرانی در خانواده شده‌اند، زوج‌هایی که قصد دارند صاحب فرزند شوند و یا سرپرستی کودکی را عهده‌دار شوند. کوچینگ خانواده پیش از هر چیزی مستلزم رسیدن به درک عمیقی از روابط میان اعضای یک خانواده است. یک کوچ خانواده باید بتواند با خانواده‌هایی که ممکن است با چالش‌های متفاوتی نزد آن‌ها مراجعه کنند احساس همدردی کرده و مشکلات آن‌ها را درک کند.

پخش ویدیو
کوچینگ خانواده چیست؟

کوچینگ خانواده چیست؟

کوچینگ خانواده یعنی چه؟ اساسا family coaching چیست؟ عده‌ای تصور می‌کنند وظایف کوچ خانواده بهبود روابط میان پدر و مادر و فرزندان است. در حالی‌که این موضوع به صورت تخصصی‌تر در حوزه کوچینگ والدین بررسی خواهد شد. کوچ خانواده به تمام اعضای خانواده در راستای رسیدن به اهدافشان در زندگی کمک خواهد کرد. رایج‌ترین نقش‌های کوچ خانواده عبارت است از:

کمک به والدین، کمک به تربیت فرزند، آموزش مسیر زندگی، برقراری رابطه مناسب بین خانواده و… همان‌طور که گفته شد مراجعین به کوچ خانواده ممکن است با طیف وسیعی از مشکلات مواجه باشند. برای مثال بارداری در سنین جوانی، مدیریت خشم و استرس اعضای خانواده، ارتباطات ضعیف میان اعضای خانواده، خشونت‌های خانگی، اعتیاد و سوء استفاده جنسی و… بیشترین دلایلی هستند که خانواده‌ها را به شرکت در یک دوره کوچینگ خانواده ترغیب کرده و احساس نیاز به استفاده از coach خانواده را در آنها بیدار می‌کند.

کوچینگ والدین با کمک کوچ خانواده

یک کوچ والدین می‌تواند در کمک به یادگیری مهارت‌های زندگی و فرزندپروری والدین نقش زیادی داشته باشند. اغلب والدین حتی خودشان شیوه درست زندگی کردن و مهارت‌های زندگی را نمی‌دانند؛ بنابراین نباید از این والدین انتظار داشت که مربی خوبی برای کودکان خود باشند. کوچینگ والدین در واقع دوره‌ای است که در آن پدر و مادر یاد می‌گیرند که چگونه والد بهتری برای کودکان و فرزندان خود باشند. پس داشتن coach خانواده و والدین برای همه پدر و مادرها ضروری است.

توجه داشته باشید که تفاوت‌های زیادی میان کوچینگ والدین با روانشناسی و مشاوره والدین وجود دارد. در روانشناسی یا مشاوره کودک و والدین عموما به بررسی مشکلات رفتاری و رشدی کودک پرداخته می‌شود در حالی که تمرکز کوچینگ والدین بر روی بهبود ارتباط والدین با کودکان است. اغلب والدین فرزندانی باهوش، موفق و مستقل می‌خواهند در حالی که خود ساده‌ترین اصول برای ارتباط با کودک را فرا نگرفته‌اند.

خانواده‌هایی که دچار بحران شده‌اند، تازگی صاحب فرزند شده‌اند، زن و شوهرهایی که می‌خواهند کودکی را به فرزندی قبول کنند و در این مسیر با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند.

 • خشونت
 • اعتیاد و سوء استفاده جنسی
 • چالش‌های تازه فرزند دار شدن
 • بارداری در سنین نوجوانی
 • مدیریت خشم و استرس
 • مشکلات مربوط به ازدواج
 • ارتباطات ضعیف
  • ممانعت از ترک تحصیل
  • و…

اهمیت کوچینگ والدین در فرزندپروری

فرزندپروری یکی از بحث برانگیزترین مسائلی است که در بزرگسالی با آن مواجه خواهید شد؛ آیا به اندازه کافی برای آن آماده هستید؟! عده‌ای تصور می‌کنند حتما باید مشکلی وجود داشته باشد تا والدین برای بهبود رابطه خود با کودکانشان نزد یک روانشناس یا مشاور مراجعه کنند. درحالی که کوچ والدین در نقش مربی می‌تواند حتی پیش از به دنیا آمدن کودکتان با شما همراه باشد. اگر تصمیم گرفته‌اید صاحب فرزند شوید اما ابهامات و سوالات بی‌شماری در رابطه با این تصمیم خود دارید که هنوز پاسخی برای آن‌ها پیدا نکرده‌اید، می‌توانید از یک کوچ والدین کمک بگیرید.

کوچینگ خانواده یعنی چه؟

کوچینگ خانواده فرایندی است که در آن یک یا چند نفر از اعضای خانواده با یک کوچ همراه می‌شوند تا به اهدافی بپردازند که درنهایت پویایی خانواده آن‌ها را بهبود بخشد. پویایی خانواده به‌طورکلی یعنی تعاملات بین اعضای خانواده، نحوه ارتباط آن‌ها با یکدیگر و عملکرد خانواده است. کوچ‌های خانواده تخصص‌های مختلفی دارند؛ دسته‌ای در بهبود پویایی خانواده تخصص دارند، درحالی‌که دسته دیگر ممکن است بر کمک به کودکان و نوجوانان و کمک به نیازهای والدین تمرکز کنند (که بعضاً به‌عنوان کوچ والدین نامیده می‌شوند) و کسانی که با همه خانواده با هم کار می‌کنند. هر خانواده دارای پویایی گروهی و ساختارهای منحصربه‌فرد خود است، چه یک خانواده سنتی با حضور پدر و مادر، یک خانواده تک والد، ​​یک خانواده با اعضای ناتنی، یک خانواده گسترده، یک خانواده تک‌فرزند باشد، یک کوچ حضور دارد که می‌تواند آن‌ها را همراهی کند.

یکی از موارد مهمی که در کوچینگ خانواده باید در نظر گرفت این است که نیازها و خواسته‌های هر یک از اعضای خانواده موردتوجه قرار گیرد تا روند کوچینگ به‌طور مطلوب‌تری تسهیل شود. اغلب اوقات، درست مثل یک سازمان کوچک‌تر، خانواده‌ها به کمک احتیاج دارند. آن‌ها باید در مورد ارزش‌ها، اعتقادات و اهداف مشترک خود شفاف شوند و ببینند که در کجا همسو هستند و در کجاها نیاز به همگام‌سازی بیشتر دارند. در مواردی که ممکن است هر فرد را از رسیدن به اهداف خود باز دارد، ابزارهای مختلفی وجود دارند که کوچ می‌تواند برای کمک به خانواده‌ها در استفاده از نقاط قوت و همچنین کمک به کاهش و هموارسازی چالش‌ها کمک کند.

کوچ‌های خانواده چگونه به خانواده‌ها کمک می‌کنند؟

درگیری در محیط خانوادگی بسیار بیشتر از درگیری در محل کار آسیب‌رسان و آزاردهنده است. معمولاً افراد تشکیل خانواده را از روی عشق انجام می‌دهند. اگرچه این احساس عشق اولیه با گذشت زمان و با چالش‌ها و سختی‌های زندگی می‌توانند خفه یا فراموش شوند، اما هرگز واقعاً از بین نمی‌روند. پس می‌توان برای بازیابی آن‌ها دست‌به‌کار شد. ازاین‌رو کوچینگ خانواده یک راه‌حل عملی برای مقابله با این ارائه می‌شود.

کوچ‌های خانواده به اعضای خانواده‌ها کمک می‌کنند تا ارزش‌ها، خواسته‌ها، نیازها و اهداف مختلف خود را شناسایی کنند و برای رسیدن به این اهداف و همچنین پاسخگویی به آن‌ها، استراتژی‌هایی داشته باشند. کوچ‌ها بر نقاط قوت افراد و گروه‌ها تمرکز کرده و همچنین به مواردی توجه می‌کنند که احتمال پیشرفت آن‌ها در آینده وجود دارند. کوچ‌های خانواده در برخی از زمینه‌های مشترک زیر کمک می‌کنند:

 • چالش‌های جدید والدین
 • چالش‌های ازدواج
 • ایجاد صمیمیت در خانواده
 • ارتباطات بین اعضای خانواده
 • مسائل مربوط به والدین برای مراحل مختلف، مانند اضطراب، جدایی، افسردگی یا نظم و انضباط.
 • بارداری نوجوانان
 • مدیریت استرس

کوچ خانواده، خانواده‌ها را سازمان خود می‌داند

تغییر افراد و ایجاد شرایط رشد برای آن‎‌ها نیاز به کار دارد. برخی از مواردی که می‌توان با کوچینگ خانواده به آن‌ها پرداخت، عبارت‌اند از:

 • توانمندسازی همه اعضای خانواده
 • بهبود ارتباطات
 • افزایش احترام
 • افزایش اعتمادبه‌نفس
 • افزایش تعادل روحی و روانی
 • افزایش توانایی تصمیم‌گیری
 • بهبود مدیریت زمان
 • افزایش آرامش
 • بهبود زندگی روزمره
 • حل تعارض

کوچینگ خانواده چگونه کار می‌کند؟

مشکلات زناشویی، عدم تعادل بین کار و زندگی شخصی، تربیت نوجوانان، رفتار با فرزندان بعد از جدایی یا طلاق مشکلاتی هستند که اکثر خانواده‌ها با آن‌ها روبرو می‌شوند. علی‌رغم اینکه برخی خانواده‌ها ارتباط صحیحی بین اعضای آن‌ها برقرار است و صمیمیت کافی دارند اما باز هم قادر به حل این تعارضات نیستند. در چنین شرایطی گاهی ترس خانواده‌ها از قضاوت دیگران و حفظ آبرو و عزت‌نفس برایشان بسیار موضوع حیاتی می‌شود. اینجاست که با کوچینگ خانواده می‌توان بدون قضاوت و با بهترین عملکرد با مشکلات و مسائل مواجه شد.

کوچ خانواده با اعضای خانواده ارتباط برقرار می‌کند. در چنین وضعیت غیرطبیعی حاکم بر اتمسفر و فضای روانی خانواده، اعضای آن دیگر قادر به بررسی و توجه به همه جوانب و احتمالات نخواهند بود. کوچ به‌عنوان فردی که درگیر این مسئله نیست، ذهنش را در آسمان ذهن خانواده موردنظر به پرواز درمی‌آورد و تمام جوانب را بدون هیچ‌گونه قضاوت، پیش‌داوری و سوگیری می‌بیند. سؤالات هوشمندانه می‌پرسد و بازخورد می‌دهد و راه را برای اعضا روشن می‌کند.

کوچینگ خانواده به سرزنش عقیده‌ای ندارد. این یعنی اگر اشتباهی مرتکب شدید نگران سرزنش شدن از سوی کوچ نباشید که او چنین نخواهد کرد. کوچ خانواده آنجایی حضور پیدا می‌کند که همه‌چیز را در منظر خود قرار دهد. به‌گونه‌ای آن را بازتاب دهد که همه بتوانند شرایط را به‌طورکلی ببینند و یاد بگیرند كه نقشی را كه بازی می‌کنند، چگونه است. اعضای خانواده با قرار گرفتن در مسیر کوچینگ نسبت به نقاط قوت و نقاط قابل‌بهبود خود به آگاهی می‌رسند. به‌محض اینکه همه آن‌ها بپذیرند که برخی چیزها باید تغییر کند یا برخی اصلاً باید حذف شوند، همه خانواده می‌توانند به فکر راهی برای ادامه زندگی مثبت باشند.

دوره کوچینگ خانواده

دوره‌ها و آموزش‌های زیادی تحت عنوان “دوره کوچینگ خانواده” وجود دارد. اما شرکت در این‌گونه دوره‌های آموزشی مناسب چه کسانی است؟ و چه کسانی باید در دوره کوچینگ خانواده شرکت کنند. به طور کلی شرکت در دوره کوچینگ خانواده و کوچینگ والدین مناسب همه افرادی است که می‌خواهند نقش موثرتر و بهتری در بهبود روابط خانوادگی خود و دیگران داشته باشند. بنابریان اگر به مشاوره دادن به دیگران علاقه دارید و یا دوست دارید با افراد خانواده خود، ارتباط موثرتری داشته و به صورت کلی سکان خانواده خود را بهتر هدایت کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم که حتما در دوره کوچینگ خانواده منصوره یوسفی شرکت کنید. همچنین شما می‌توانید با مطالعه و دانلود پی دی اف کوچینگ خانواده اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آورید. فایل PDF کوچینگ خانواده به زودی در سایت کوچینگ با منصوره یوسفی قرار خواهد گرفت.

کاربرد لایف کوچینگ

همانطور که می‌دانید کوچینگ به شما در رسیدن به اهداف زندگی و پیشرفت در آن کمک  می‌کند. کوچینگ خانواده (Family coaching) نیز در همین راستا، به صورت اختصاصی شما را در پیشبرد اهدافتان در حوزه خانودگی و زندگی خصوصی تر کمک می‌کند. البته کوچینگ خانواده به هیچ عنوان مانند مشاوره خانواده نیست و تفاوت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند. در این مقاله قصد داریم در ارتباط با معنا و مفهوم اصلی کوچینگ خانواده، کاربرد های آن، کتاب های کوچینگ خانواده و دیگر رفرنس ها، اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

کوچینگ خانواده به چه معناست؟

ممکن است برایتان سوال شود که کوچینگ خانواده چه معنا و مفهومی دارد؟ در نظر بگیرید که یک کوچ برای ورود به یک خانواده و نگاه کردن به مشکلات از دید آنها، جلسات زیادی را با شما برقرار می‌کنند، و با گوش کردن به شما و مشکلاتتان، سعی می‌کنند منشا آنهارا پیدا کرده و به شما نشان دهند، تا بتوانید آنهارا به راحتی مشکل گشایی و حل کنید. این جلسات به گونه ای پیش می‌روند که مراجعین در منطقی ترین و هوشیار ترین حالت خودشان باشند و بتوانند نگاهی واقعی و بدور از احساسات به مسائل داشته باشند.

کاربرد کوچینگ خانواده

به طور کلی خانواده نیز مانند هر سازمان دیگری، اشخاص آن با یکدیگر ارتباط زنجیر وار دارند و رشد و تعامل هر یک از آنها باعث رشد دیگر افراد آن خانواده نیز می‌شود. هم‌چنین از کاربرد های جلسات کوچینگ خانواده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود ارتباطات خانوادگی
 • حل مشکلات درونی
 • ایجاد تعادل میان افراد خانواده
 • افزایش احترام میان اعضا
 • افزایش رضایت و شادمانی درون کانون خانواده
 • تعامل بیشتر اعضای خانواده با یکدیگر

و بسیاری موارد دیگر که با داشتن کوچینگ خانواده می‌توان به آنها دست یافت.

کتاب کوچینگ خانواده

در زمینه مدیریت و کنترل خانوادگی، کتاب های کوچینگ خانواده بسیاری نوشته و منتشر شده است. توجه به این کتاب ها و خواندن آنها می‌تواند یکی از مفید ترین کارهایی باشد که در زمینه رشد فردی و خانوادگی انجام می‌دهید. برخی دانشمندان و رهبران در این باره کتاب های بسیار ارزنده ای نوشته اند و خواندن آنها قطعا شمارا به راهی جدید و در راستای موفقیت راهنمایی می‌کند.

پی دی اف کوچینگ خانواده

شما با داشتن انواع مختلفی از پی دی اف کوچینگ خانواده (Family coaching PDF) می‌توانید در هر زمان به راحتی به راه های مختلف رشد و پیشرفت دسترسی داشته باشید. همانطور که می‌دانید درخواست افراد برای داشتن پی دی اف و یا فایل متنی روز به روز بیشتر می‌شود و داشتن آنها بسیار کاربردی تر از خرید و حمل کتاب های فیزیکی است.

4.5/5 - (13 امتیاز)