کوچینگ رهبری

کوچینگ رهبری (Leading coaching) چه کارکردی دارد؟ در اختیار گرفتن یک کوچ رهبری چه کمکی به سازمان یا شخص رهبر سازمان می‌تواند بکند؟ در حالت کلی می‌توان گفت که کوچینگ رهبری باعث می‌شود تا رهبر یک سازمان در مرحله اول به توانایی‌های خود ایمان داشته باشد و با تکیه بر این ایمان بتواند تصمیمات و افراد مناسبی را در سازمان هدایت کند. کوچ رهبری تمام تلاش خود را می‌کند تا با ارتباط مناسب با رهبر سازمان و ارائه سوالات مناسب، بهترین و عالی‌ترین برداشت را به رهبر تیم یا سازمان ارائه دهد. اگر نیاز به کوچینگ رهبری دارید کافی است با شماره من تماس بگیرید، من منصوره یوسفی در خدمتتان هستم.

لزوم استفاده مدیران از کوچینگ رهبری

کوچینگ رهبری به مدیران کمک می‌کند که به جای رئیس، رهبر اعضای تیم خود باشد. یک رهبر می‌تواند هر یک از افراد تیم را در جایگاه مناسب قرار دهد. به این ترتیب با استفاده درست از منابع انسانی به طور موثری تیم را به سمت اهداف هدایت می‌کند. بنابراین استفاده از خدمات Leading coaching می‌تواند به یک مدیر کمک کند تا بهتر تیم خود را رهبری کند.

 

 

متن

مشاوره کوچینگ رهبری

تمام رهبرانی که به ارتقا دادن ارتباطات و برقراری ارتباط سازنده با مدیران و کارکنان فکر می‌کنند می‌توانند از کوچینگ رهبری بهره‌مند شوند. تمامی مدیران اجرایی، مدیران مالی، رئیسان، رهبران و بطور کلی هر فردی که مسئولیت تصمیم گیری بر عهده دارد در زمره مخاطبین کوچینگ رهبری قرار می‌گیرد. یک کوچ رهبری وظیفه دارد با کمک موثرترین تکنیک‌های علم کوچینگ، رهبران را در مسیری که در آن حرکت می‌کنند راهنمایی کند. رهبران، مدیران و بطور کلی افراد پرمشغله‌ای که برنامه‌های روزانه سنگینی دارند به یک کوچ رهبری در کنار خود نیاز دارند که اجازه ندهد در برنامه روزانه آن‌ها خللی وارد شود.

پخش ویدیو
کوچینگ رهبری چیست؟

کوچینگ رهبری چیست؟

البته که وظیفه یک کوچ رهبری تنها به موارد ذکر شده محدود نمی‌شود. گاهی اوقات یک کوچ رهبری برای حل مشکل فقدان انگیزه در اعضای یک تیم به کمک آن‌ها می‌پیوندد. گاهی اوقات هم ممکن است رهبران و مدیران با بحران‌هایی مواجه شوند که به تنهایی توانایی عبور از این بحران را ندارند. در چنین شرایطی تنها باید از تجارت و دانش یک فرد متخصص کمک گرفت. مشکلاتی که رهبران و مدیران ممکن است با آن مواجه شوند گسترده هستند اما رایج‌ترین این مشکلات عبارت است از:

  • عدم تسلط بر تکنیک‌های رهبری
  • بهبود روابط میان رهبران و اعضای تیم
  • کمک به بلوغ احساسی و عاطفی مدیران
  • حل معضلاتی چون تعدیل نیرو یا تعطیلی‌های موقتی سازمان
  • ایجاد انگیزه برای تمام اعضای یک تیم

توجه داشته باشید که کوچینگ رهبری یک جلسه مشاوره شغلی نیست چراکه حرفه مشاوره به عنوان یک تخصص در نظر گرفته می‌شود و مراجع مشاور از او انتظار راهکار و ارائه راه حل دارد. این در حالی است که کوچ رهبری به عنوان یک مربی و نه مشاور، ترجیح می‌‎دهد به صورت پرسش محور به رهبران کمک کنند که راه‌ حل‌های اختصاصی خودشان را پیدا کنند.

0

0

گوش شنوا، ارتباط موثر، پرسش گری قدرتمند، هم‌دلی و کنجکاو بودن از ویژگی‌هایی کوچینگ رهبری به شمار می‌رود که در بین رهبران حرفه‌ای مشترک است. بنابراین این نوع از رهبری بسیار موثر و کارآمد است.

شنیده شدن کارکنان
دیده شدن کارکنان
کاهش ترک کارکنان

سوال

جواب

کاربرد کوچینگ رهبری

کاربرد کوچینگ رهبری

کوچینگ رهبری یعنی چی؟

حتما شما هم این سوال را در ذهن خود داشته‌‌‌اید که اساسا کوچینگ رهبری به چه معناست؟ اصلا کسی که رهبر یک گروه هست، چه نیازی به مهارت‌‌های کوچینگ دارد؟ به طور کلی در فرآیند کوچینگ رهبری یک فرد به عنوان کوچ، به فرد دیگری که در یک حوزه خاص تخصص دارد وحتی مدیر یک سازمان است. آموزش ‌می‌دهد که چطور تیم خود را به نحو مطلوب تری به سمت هدف سازمان هدایت کند. به عبارت دیگر در ارتباط کوچینگ رهبری مدیر سازمان ‌می‌آموزد که چطور با استفاده از روش‌‌های نوین رهبری و مدیریت با تیم خود ارتباط گرفته و از توانایی‌‌های هر یک از اعضای سازمان در جهت رشد و پیشبرد اهداف تیم بهره‌مند شود. نقش کوچ رهبری در این میان بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که در این نوع از خدمات کوچینگ آینده یک فرد به تنهایی تحت تاثیر نخواهد بود؛ بلکه کوچینگ رهبری علاوه بر اثراتی که بر شخص رهبر تیم خواهد داشت؛ آینده سازمان را نیز تغییر ‌می‌دهد. بنابراین لازم است از یک کوچ حرفه ای رهبری جهت مشاوره کوچینگ رهبری تیم استفاده کنید.

کاربرد کوچینگ رهبری چیست؟

تا به حال شده که با مدیر خود دچار مشکل شوید؟ آیا کارمندان شما و یا اعضایی که در تیم تان همکاری ‌می‌کنند آنچنان که باید برای رسیدن به اهداف سازمان تلاش نمی‌کنند؟ دنیای امروز دیگر با روش‌‌های سنتی مدیریت نخواهد چرخید. مدیران و رهبران هر سازمان باید بدانند که برای داشتن یک تیم پویا و یکدست لازم است قبل از هر چیز خود، یک رهبر تمام عیار باشند. هر یک از مدیران سازمان حتما در حوزه فعالیت خود تجربه و تخصص دارند؛ شاید هم مدتی یک تیم دیگر را رهبری ‌می‌کردند. اما این لزوما به این معنی است که بتوانند به خوبی رهبری سازمان جدید را به عهده گیرند. اگر به بخواهیم با یک بیان ساده، کاربرد کوچینگ رهبری را یادآور شویم؛ چنین خواهیم گفت: کوچینگ رهبری در بهبود روند پیشبرد اهداف سازمان تاثیر مثبتی دارد. این مسیر با راهنمایی کوچ رهبری و با همکاری مدیر سازمان طی ‌می‌شود و نتیجه آن رشد چشمگیر سازمان است. بدین معنی که هم رهبر و هم اعضای تیم از نحوه همکاری و نتیجه آن رضایت کافی دارند.

کتاب کوچینگ رهبری

در قسمت قبل در مورد کاربرد کوچینگ رهبری در رشد سازمان‌‌ها مطالبی را عنوان کردیم. در این بخش ‌می‌خواهیم به لزوم مطالعه کتاب کوچینگ رهبری برای آشنایی بیشتر با این موضوع اشاره کنیم. به طور کلی هرگاه بخواهید در مورد یک مطلب به صورت تخصصی اطلاعات کسب کنید؛ حتما خواندن کتاب را به عنوان یکی از روش‌‌ها انتخاب خواهید کرد. به همین ترتیب اگر علاقه دارید که در مورد کوچینگ رهبری بیشتر بدانید؛ کتاب‌‌های مربوط به این حوزه را مطالعه کنید. در ادامه به برخی از کتاب‌‌های مفید و کاربردی کوچینگ رهبری اشاره خواهد شد. این کتاب‌‌ها به شما دید مناسبی از فرآیند کوچینگ و وظایف کوچ رهبری خواهند داد.

دانلود PDF کوچینگ رهبری

ممکن است کتاب کوچینگ رهبری در دسترس شما نباشد. در این صورت ‌می‌توانید از فایل‌‌های پی دی اف استفاده کنید. فایل PDF کوچینگ رهبری با بیان کلیات و اصول کوچینگ رهبری یک دید وسیع و کلی در مورد کوچ و کوچینگ رهبری خواهد داد. شما ‌می‌توانید در همین صفحه فایل پی دی اف کوچینگ رهبری را دانلود کنید.

4.3/5 - (14 امتیاز)