کوچینگ سازمانی

کارکرد کوچینگ سازمانی (Organizational coaching) در چیست؟ کوچینگ سازمانی قرار است چه مشکلاتی را از سر راه سازمان بردارد؟ یک کوچ سازمانی سعی می‌کند فرآیندها و ساختارهای درونی سازمانی را در ابتدا درک کند و پس از آن با ارائه سوالات متناسب این درک را به مدیران میانی و مدیران ارشد ارائه دهد. به نوعی می‌توان گفت که کوچینگ سازمانی شاید در ناگاه اول با کوچینگ مدیران یکی در نظر گرفته شود، اما نباید از خاطر ببرید که در کوچ سازمانی هدف ساختارهای درونی سازمان است نه چیز دیگری! اگر به یک کوچینگ سازمانی حرفه‌ای نیاز دارید و دوست دارید سازمانتان از تمامی جهات رشد و پیشرفت داشته باشد من منصوری یوسفی، مربی کوچینگ در خدمتتان هستم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کوچینگ و انواع مختلف آن کوچینگ با منصوره یوسفی را دنبال کنید.

Organizational coaching چیست؟

اینکه کوچینگ سازمانی یعنی چه؟ اولین سوالی است که در ذهن شما شکل گرفته است. در پاسخ به این سوال باید گفت که کوچینگ سازمانی فرایندی است که به مدیر سازمان کمک می‌کند تا سازمان خود را بهتر و موثرتر از گذشته هدایت کند.

کوچینگ سازمانی به مدیران چه کمکی می‌کند؟

coaching سازمانی به مدیران کمک می‌کند تا علاوه بر حفظ ارتباطات سازمانی، با ایجاد تعهد و احساس همدلی در میان اعضای تیم، سازمان را در جهت رسیدن به هدف هدایت کنند.

مشاوره کوچینگ سازمانی

در رابطه با کوچینگ سازمانی چه می‌دانید؟ کوچینگ سازمانی به چه کاری می‌آید؟ اهمیت کوچینگ سازمانی در چیست؟ منصوره یوسفی در رابطه با کوچینگ سازمانی و اهمیت پیدا کردن کوچینگ سازمانی برایتان اطلاعاتی را بیان می‌کند. 

پخش ویدیو
کوچینگ سازمانی چیست؟

کوچینگ سازمانی چیست؟ 

کوچینگ سازمانی Organization Coaching یک بستر بسیار ارزشمندی را فراهم می‌کند که می‌توانید به واسطه آن به توسعه مهارت فردی دست یابید. در شرایط کنونی که در آن به سر می‌بریم محیط کسب و کارها بسیار پیچیده است. به عبارتی می‌توان گفت همراهی یک مربی یا کوچ سازمانی برای تمامی سازمان‌ها و صاحبان کسب و کار ضروری است. در شرایط کنونی که مصرف کنندگان بسیار آگاه‌‎تر شده‌اند، رقابت شدیدی میان تولیدکنندگان وجود دارد و توقعات افراد بیش از گذشته است، کوچینگ سازمانی یک روش کارآمد است که به مدیران سازمان کمک می‌کند تغییر و تحول دلخواه خود را در سازمانشان ایجاد کنند.

تصور غلطی که راجع‌به کوچینگ سازمانی وجود دارد این است که عده‌ای از افراد تصور می‌کنند تنها مدیران بالا رتبه باید از همراهی یک کوچ سازمانی بهره‌مند شوند درحالی‌که کوچینگ سازمانی برای رهبران در هر سطحی از سازمان سودمند خواهد بود. اگر می‌پرسید چه ضرورتی برای استفاده از کوچینگ سازمانی وجود دارد بد نیست بدانید که در شرایط اقتصادی و اجتماعی که در آن به سر می‌بریم، رسیدن به موفقیت برای بسیاری از کسب و کارها دشوارتر شده است. یک سازمان یا شرکت از ابتدای تاسیس تا رسیدن به یک وضعیت مطلوب و پایدار ممکن است بارها زمین بخورد و چالش‌های متفاوتی را تجربه کند.

 

 

 

 

دوره کوچینگ سازمانی

شرکت در دوره کوچینگ سازمانی به افراد کمک می‌کند تا با مفاهیم اولیه و تکنیک‌های تبدیل شدن به یک coach سازمانی آشنا شوند. علاقمندان به کوچینگ از ارتباط با افراد و مشاوره به آنها لذت می‌برند. اگر شما هم می‌خواهید که علاوه بر هدایت بهتر سازمان خود، به مدیران سایر سازمان‌ها و شرکت‌ها در حوزه کوچینگ سازمانی مشاوره دهید؛ حتما در دوره کاربردی کوچینگ سازمانی با تدریس منصوره یوسفی شرکت کنید. همچنین در صورتی که به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نقش کوچ سازمانی در پیشرفت سازمان، علاقه دارید؛ فایل PDF کوچینگ سازمانی را دانلود کنید.

کاربرد کوچینگ سازمانی

 

چه زمانی به کوچینگ سازمانی نیاز داریم؟

زمانی که شرایط یک سازمانی بحرانی می‌شود بیش از هر زمان دیگری نیاز به حضور یک مربی یا کوچ سازمانی احساس خواهد شد. البته که توصیه ما به سازمان‌ها این است پیش از مواجه شدن با بحران از حضور یک کوچ در سازمان خود بهره‌مند شوند. هدف کوچینگ سازمانی افرایش سوددهی سازمان، تقویت مهارت‌های فردی کارکنان و مدیران و ایجاد رضایت شغلی است. بنابراین شما می‌توانید یک کوچ سازمانی را از ابتدای تاسیس سازمان خود همراه داشته باشید.

بیرینس کوچ بیشتر به تجزیه و تحلیل کسب و کار و توسعه بخش‌های مالی و خروجی یک مجموعه می‌پردازد. اما تمرکز کوچ سازمانی علاوه بر موارد گفته شده بر سلامت تجارت و میزان تطابق آن با دیدگاه مردم است.

به کارمندان در مشارکت و شاد زیستن کمک می‌کند.
باعث افزایش سود می‌شود.
باعث افزایش اثربخشی در مهارت‌ها می‌شود.
با استفاده از آن می‌توان به عملکرد واقعی دست یافت.
هزینه خدمات کوچینگ سازمانی ارزان است.
در تولید فرهنگ خوب موثر است.

کوچینگ سازمانی چه نیست؟

بسیاری از افراد کوچینگ سازمانی را بیزینس کوچینگ اشتباه می‌گیرند. در حالی که مفهوم این دو نوع کوچینیگ با یکدیگر متفاوت است. کوچینگ سازمانی به مدیران خواهد گفت که چه مسیری برای رسیدن به اهداف سازمان هموارتر است. به طور کلی اصلی‌ترین نتیجه کوچینگ سازمانی، هدایت موثر و کارآمد سازمان برای رسیدن به اهداف است.  علاوه بر این توجه به سلامت بیزینس، همکاری توام با همدلی و مدیریت بحران‌های احتمالی نیز در دسته کاربردهای کوچینگ سازمانی قرار می‌گیرد. اما بیزینس کوچینگ به آنالیز اطلاعات و داده‌های ورودی و خروجی بیزینس و کسب‌وکار شما می‌پردازد. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در این حوزه هستید؛ می‌توانید به صفحه بیزینس کوچینگ مراجعه کنید.

کوچینگ سازمانی به چه معناست؟

تا به حال عبارت کوچینگ سازمانی به گوش‌تان خورده است؟ آیا برای‌تان پیش آمده که از کار کردن با یک تیم خسته شوید؟ احساس هماهنگ نبودن با همکاران اصلا خوشایند نیست. کوچینگ سازمانی با هدف کمک به تیم برای پیشبرد اهداف انجام ‌‌‌‌می‌شود. در این فرآیند یک کوچ درون سازمانی به همراه یک کوچ برون سازمانی وظیفه هدایت اعضای تیم را بر عهده دارند. فرض کنید که شما عضو یک سازمان هستید؛ در صورتی که سازمان شما از یک فرد به عنوان کوچ سازمانی استفاده کند. مطمئن باشید که از از مفید و موثر بودن در آن سازمان احساس رضایت وصف ناپذیری پیدا خواهید کرد. به صورت کلی کوچینگ سازمانی به سازمان‌‌‌‌ها کمک ‌‌‌‌می‌کند که به نحوه مطلوبی در کنار هم و برای رشد سازمان و رسیدن به اهداف حرکت کنند. فردی که وظیفه کوچ برون سازمانی را بر عهده گرفته است همان کوچ سازمانی است که در خود سازمان نقشی ندارد. اما کوچ درون سازمانی سازمانی به طور معمول مدیر و در واقع همان هد تیم است.

کاربرد کوچینگ سازمانی در چیست؟

یکی از مهم‌ترین کاربردهای کوچینگ سازمانی کمک به موثر بودن اعضای تیم در جهت پیشبرد اهداف سازمان است. با توجه به آن چه در قسمت قبل بیان کردیم؛ کوچینگ سازمانی ‌‌‌‌می‌تواند راه را برای رسیدن به اهداف تیم هموار کند. بدین ترتیب با استفاده از خدمات کوچینگ سازمانی ‌‌‌‌می‌توانید علاوه بر بهبود روابط درون تیمی، با کم کردن میزان چالش‌‌‌‌ها از یک همکاری موفق و موثر در جهت رشد تیم استفاده کنید. یک مدیر هوشمند به دانسته‌‌‌‌های خود اکتفا نمی‌کند و برای سازمان خود از تجربیات کوچ سازمانی بهره‌مند ‌‌‌‌می‌شود. چرا که استفاده از کوچ حرفه ای برای تیم باعث ‌‌‌‌می‌شود اعضای تیم در مسیر خود شکوفایی گام بردارند. همچنین کوچینگ سازمانی اعضای تیم را به خودباوری رسانده و با تمرین‌‌‌‌های و روش‌‌‌‌های خود اعتماد به نفس اعضا را بهبود ‌‌‌‌می‌بخشد. بنابراین سازمان به صورت موثرتری در مسیر رشد خود قدم برداشته و سریع‌تر به اهداف خود خواهد رسید. در این راستا لازم است بدانید که یکی دیگر از کاربردهای مهم کوچ سازمانی ایجاد حس تعهد سازمانی و همدلی در اعضای سازمان است؛ به طوری که اعضا در انجام وظایف خود کوتاهی نکرده و علاوه بر آن با یکدیگر هماهنگ و همدل خواهند شد.

دانلود کتاب کوچینگ سازمانی

کتاب کوچینگ سازمانی در برگیرنده نکات اساسی و تعاریف مهم در این حوزه است. اگر ‌‌‌‌می‌خواهید به صورت جامع و کامل با مفاهیم بنیادین کوچینگ سازمانی آشنا شوید؛ لازم است کتاب‌‌‌‌های مفید وکاربردی کوچینگ سازمانی را مطالعه کنید. در ادامه چند نمونه کتاب کوچینگ سازمانی به شما معرفی خواهد شد. با مطالعه این کتابها ‌‌‌‌می‌توانید به افزایش دانش تئوری خود در این حوزه کمک کنید و با استفاده از خدمات کوچینگ سازمانی مباحث تئوری را در عمل ببینید. اما اگر می‌خواهید خیلی خلاصه با حوزه عملکرد کوچینگ سازمانی آشنا شوید از فایل پی دی اف کوچینگ سازمانی استفاده کنید.

دانلود پی دی اف کوچینگ سازمانی

فایل PDF کوچینگ سازمانی خلاصه از نکات مهم را در خود جای داده است. دانلود رایگان پی دی اف کوچینگ سازمانی و مطالعه آن به شما کمک ‌‌‌‌می‌کند تا در زمان کوتاهی با مفاهیم اولیه و اصلی آشنا شوید. مشخصا برای استفاده از هر گونه خدمات کوچینگ و کوچ سازمانی برای تیم خود لازم است در ابتدای امر با اصطلاحات اولیه آشنایی داشته باشید بنابراین دانلود فایل PDF کوچینگ سازمانی برای شما بسیار کاربردی است.

4.3/5 - (14 امتیاز)