لایف کوچینگ

لایف کوچینگ (Life coaching) چیست و چه کارکردی دارد؟ شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در زندگی خود بر سر دوراهی‌ها و چندراهی‌ها قرار گرفته باشید، اما کدام راه و کدام مسیر در زندگی مناسب شماست؟ چه مسیری را اگر انتخاب کنید خواهید توانست زندگی شاد و سرزنده‌ای داشته باشید؟ کوچینگ زندگی قرار است چه کارکردی در زندگی شما داشته باشد؟ به نوعی می‌توان گفت که کوچ زندگی به شما کمک می‌کند تا به آن هسته درونی خود دست یابید، آگاه شدن انسان از توانایی‌ها و قدرت درونی‌اش باعث می‌شود تا زندگی سرزنده‌تری را دنبال کند. به دنبال علاقه‌اش برود و هر سختی در مسیر زندگی وجود داشته باشد به جان بخرد. اگر به دنبال بهترین لایف کوچینگ هستید من منصوره یوسفی در خدممتان هستم، همین حالا با من تماس بگیرید. 

نیازمند کوچینگ زندگی

در زندگی همه افراد موارد و چند راهی‌هایی وجود دارد که عدم توجه به آن‌ها می‌تواند مشکلات مختلفی را به وجود آورد. در این مواقع باید به راستی به حرف که گوش کرد؟ لایف کوچینگ با ارائه سوالات درست باعث شناخت عمیق‌تر شما از خودتان می‌شود. 

چرا کوچینگ در زندگی؟

مگر ما چند بار به این دنیا می‌آییم یا چند بار فرصت زندگی کردن به ما دست می‌دهد؟ آیا موضوعی مهم‌تر از کوچ زندگی داریم؟ چرا نباید در رابطه با زندگی مربی کوچ داشته باشیم؟ کوچینگ زندگی را با منصوره یوسفی تجربه کنید. 

مشاوره لایف کوچینگ

پخش ویدیو
لایف کوچینگ چیست؟

لایف کوچینگ چیست؟

لایف کوچینگ چیست و تا چه اندازه می‌تواند نقشی در موفقیت فردی داشته باشد؟ اگر در انتخاب مسیر درست زندگی خود سردرگم شده‌اید باید از life Coaching کمک بگیرید. لایف کوچینگ یا مربی رشد فردی تکنیکی است که مختص به افراد است. یک لایف کوچ به افراد کمک می‌کند که در زندگی فردی خود سریع‌تر به موفقیت برسند. چرا باید از لایف کوچینگ برای رسیدن به موفقیت استفاده کنیم؟ اگر برای درک ارزش‌های زندگی خود نیاز به کمک دارید توصیه ما به شما این است که از یک کوچ یا مربی متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

فراموش نکنید که تعریف هر شخص از زندگی، سعادت و خوشبختی متفاوت است. به عبارتی افراد خوشبختی و موفقیت در زندگی را با توجه به ارزش‌ها، باورها و نگرش‌های خود معنی می‌کنند. از همین‌رو ممکن است یک خانم ازدواج موفق و تشکیل خانواده را موفقیت و دستاورد بزرگی بداند و در مقابل فردی دیگر تنها با رسیدن به درجات بالای علمی احساس موفقیت کند.

با توجه به تفاوت‌ در نگرش‌ها و باورهای فردی، تنها خود شما هستید که می‌توانید معیارهایی را برای موفقیت یا عدم موفقیت خود تعریف کنید. اما چگونه می‌توانید این معیارها را پیدا کنید؟ لایف کوچینگ کمک می‌کند تا مسیر زندگیتان را براساس باورهای خود دنبال کنید. به عبارتی در یک دوره لایف کوچینگ برای رسیدن به موفقیت‌های فردی هیچ نسخه آماده‌ای به شما تحمیل نمی‌شود؛ بلکه کوچ یا مربی با مهارت‌هایی که دارد سوال‌هایی از شما می‌پرسد شما می‌توانید در پاسخ همین سوالات مسیر ایده آل خود را بیابید.

در یک کلام می‌توان گفت کوچینگ زندگی مجموعه‌ ابزارهایی است که مراجع را در تمامی جنبه‌های زندگی راهنمایی می‌کند. جنبه‌هایی مانند سلامت جسمی، توسعه فردی، سلامت روانی، سلامت رفتاری و… رابطه موثر و پربازده‌ای که میان کوچ و مراجع وجود دارد، کوچینگ زندگی را به یکی از محبوب‌ترین زیر شاخه‌های کوچینگ تبدیل کرده است. با کمک یک مربی کوچ می‌توانید اهداف مشخصی را برای خود تعیین کرده و برای رسیدن به این اهداف برنامه ریزی کنید.

لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی، یکی از انواع حرفه‌های پشتیبان سلامت روحی و روانی است که به افراد کمک می‌کند تا در زندگی خود پیشرفت کنند تا به موفقیت بیشتری برسند. لایف کوچ‌ها به مراجعان خود در بهبود روابط، مشاغل و زندگی روزمره کمک می‌کنند. لایف کوچ‌ها می‌توانند به شما کمک کنند اهداف خود را روشن کنید، موانعی را که مانع شما می‌شود شناسایی کنید و سپس برای غلبه بر هر مانع راهکارهایی ارائه دهید. در ایجاد این استراتژی‌ها، لایف کوچ‌ها مهارت‌ها و توانایی‌های منحصربه‌فرد شما را هدف قرار می‌دهند. لایف کوچ‌ها با کمک به استفاده حداکثری از نقاط قوت، پشتیبانی موردنیاز را برای دستیابی به تغییرات طولانی‌مدت را برای شما فراهم می‌کنند.


 


 

 

لایف کوچینگ برای چه کسانی است؟

بسیاری از افراد که به‌عنوان‌مثال، برای شروع کار جدیدی در زندگی احساس سردرگمی می‌کنند، به دنبال لایف کوچ‌ها هستند تا در جهت ایجاد تغییرات مهم زندگی راهنمایی‌شان کنند. همین‌طور، در بسیاری از موارد، مردم برای کمک به ساختن یک زندگی شادتر و پرمعنا بیشتر به لایف کوچ‌ها متوسل می‌شوند.

در برهه‌های مختلف زندگی، نشانه‌ها و موقعیت‌هایی وجود دارد که کار با لایف کوچینگ می‌تواند برای شما مفید باشد. این علائم عبارت‌اند از:

 • زودرنجی‌ها و تحریک‌پذیری‌های مکرر
 • داشتن سطح بالایی از فشار روانی یا اضطراب
 • ناتوانی در ترک عادت‌های بد
 • عدم تحقق در زندگی اجتماعی خود
 • احساس مداوم عدم رضایت در کار
 • احساس نداشتن خلاقیت

در سال‌های اخیر، لایف کوچ‌ها حضور قابل‌توجهی در جریان اصلی زندگی افراد پیداکرده‌اند. درواقع، تعداد بسیاری از افراد خلاق، مدیران و کارآفرینان در حال همکاری با لایف کوچ‌ها هستند تا بتوانند در زندگی حرفه‌ای و شخصی خود به موفقیت دست یابند.

تاریخچه لایف کوچینگ

کوچینگ به‌عنوان یک رشته رسمی و نسبتاً جوان است، اما ریشه در بسیاری از رشته‌های قدیمی دارد. این بخش شامل مواضعی است که شامل جنبش بالقوه انسانی دهه 1960، آموزش رهبری، آموزش بزرگ‌سالان، رشد شخصی و بسیاری از زمینه‌های روانشناسی است.

به طور کلی استفاده از لایف کوچینگ در زندگی، به شما روحیه و انرژی زیادی می‌بخشد. همچنین به راحتی می‌توانید خود را در مسیر ثروت، خوشبختی، سعادت و موفقیت مهم‌ترین چیز است قرار دهید.

 •  ایجاد عادت‌های مثبت و سازنده مانند مطالعه و ورزش روزانه
 • بهبود روابط شما با دیگران و آداب معاشرت
 • اعتماد به نفس و ایجاد حس مثبت نسبت به خودتان
 • افزایش توانمندی‌های فردی شما
 •  افزایش یادگیری مهارت‌های جدید
 • توانایی رسیدن به آرامش درونی و تقویت حس خوب در شما
 • حذف عادت‌های منفی که در زندگی‌تان دارید مانند سیگار کشیدن، ورزش نکردن و…

لایف کوچینگ چه نیست؟

متن

 

حوزه فعالیت لایف کوچ‌ها

برخی از لایف کوچ‌ها رویکرد کلی‌تر و همه‌جانبه‌تری را در پیش می‌گیرند، اما موارد دیگری نیز وجود دارند که درزمینهٔ کمک به افراد در موضوعات خاص تخصص و تمرکز دارند. برخی از انواع مختلف لایف کوچ‌ها عبارت‌اند از:

 • کوچینگ اعتیاد
 • کوچینگ شغلی، اجرایی و رهبری و بیزینس کوچینگ
 • کوچینگ دوست‌یابی و روابط
 • کوچینگ رژیم غذایی و تناسب‌اندام
 • کوچینگ طلاق
 • کوچینگ زندگی خانوادگی
 • کوچینگ مالی
 • کوچینگ سلامتی و تندرستی
 • کوچینگ مهارت‌های زندگی
 • کوچینگ بهداشت روانی
 • کوچینگ معنویت
 • کوچینگ ورزشی

تفاوتی بین لایف کوچینگ و درمانگر وجود دارد؟

اگرچه ممکن است در همراهی با یک لایف کوچ و شرکت در جلسات روان‌درمانی با یک درمانگر مجاز و کار درست، همپوشانی خوبی وجود داشته باشد، اما هر یک از این متخصصان نقش‌های متفاوتی دارند و اهداف منحصربه‌فردی را در پیش خواهند گرفت. برخلاف لایف کوچ‌ها، درمانگران و سایر متخصصان بهداشت روان بر بهبودی، درمان شرایط بهداشت روان و کمک به افراد برای کار بر روی آسیب و سایر مسائل گذشته خود تمرکز دارند. درحالی‌که کار با لایف کوچ می‌تواند به شما کمک کند تا با برخی از مسائل حل‌نشده مقابله کنید، لایف کوچ‌ها نمی‌توانند اختلالات خلقی، اختلالات اضطرابی، اعتیاد یا هر بیماری بهداشت روانی را درمان کنند.

 

درمانگرها

لایف

می‌توانند شرایط بهداشت روانی را درمان کنند

نمی‌توانند شرایط بهداشت روان را درمان کنند

دارای مدرک تحصیلی و دارای مجوز درزمینهٔ مای مرتبط هستند.

نیازی به هیچ‌گونه صلاحیت رسمی یا آموزش آکادمیک نیستند

پایبند بودن به کدهای اخلاقی

نیازی نیست از قوانین محرمانگی سلامت پیروی کنند

 

 

 

درمانگران افرادی دارای مدرک تحصیلی و متخصصین بهداشت روان و دارای مجوز هستند. آن‌ها باید از یک کد اخلاقی پیروی کنند و از مقررات مربوط به محرمانگی و آموزش مداوم پیروی کنند. از طرف دیگر، لایف کوچ‌ها توسط انجمن بهداشت اداره نمی‌شوند و مجبور نیستند از قانون کاربری و پاسخگویی بیمه سلامت و قوانین حریم خصوصی از اطلاعات بهداشتی شخصی شما پیروی کنند؛ بنابراین، هیچ‌وقت در جلسات لایف کوچینگ خود نباید یک لایف کوچ را جایگزین یک متخصص بهداشت روان دانست. اگر علائمی از یک مشکل بهداشت روانی را تجربه می‌کنید (مانند احساس ناامیدی، مشکل در تمرکز، اختلال در خواب و اختلال در خلق‌وخوی)، مهم است که در اسرع وقت با یک متخصص بهداشت روان مشورت کنید.

آنچه که لایف کوچینگ می‌تواند برای شما محقق کند؟

یکی از اصلی‌ترین مزایای کار با لایف کوچینگ این است که بتوانید دیدگاهی تازه و آگاهانه در مورد مشکلاتی که با آن روبرو هستید، کسب کنید. یک لایف کوچینگ می‌تواند به شما کمک کند علاوه بر ارائه بینش جدید در مورد چالش‌ها، الگوهای منفی را که می‌توانند مانع موفقیت شما باشند، به صفر برسانید. بسیاری از افراد جلسات لایف کوچینگ را ابزاری برای از بین بردن شکاف بین شرایط فعلی تا شرایط آینده در زندگی خود می‌دانند. موارد زیر برخی از نتایج مثبتی است که می‌تواند ناشی از پیوستن نیروها به لایف کوچینگ باشد:

 • تعادل بهتر کار و زندگی
 • از بین بردن ترس و اضطراب طولانی‌مدت
 • خلاقیت بیشتر
 • امنیت مالی بیشتر
 • مهارت‌های ارتباطی رضایت‌بخش‌تر
 • زندگی کاری رضایت‌بخش‌تر
 • روابط قوی‌تر با دوستان و خانواده

علاوه بر این، افراد با همراهی و کمک لایف کوچ‌ها برای یافتن شریک و همسر خود با از میان برداشتن موانع اقدام می‌کنند. بسیاری از افراد همچنین در شناسایی علاقه و ترسیم مسیر شغلی ایده‌آل خود به دنبال لایف کوچ‌ها هستند. ازآنجاکه جلسات معمولاً به‌طور منظم و در یک دوره طولانی‌مدت برگزار می‌شود، لایف کوچ‌ها این امکان را دارند که از تجربه مراجعان و تغییر قابل‌توجه آن‌ها مطمئن شوند.

برای تعداد زیادی از مراجعان، مسئولیت‌پذیری یکی از مزیت‌های اصلی لایف کوچینگ و همراهی با یک کوچ زندگی است. کوچ‌ها قادرند همراه با پشتیبانی و انگیزه لازم برای حفظ تداوم و پیوستگی حرکت به‌سوی هدف، در زمان‌گیر افتادن مشتری یا نیاز به ارزیابی مجدد اهداف، او را کاملاً درک کنند. درنتیجه، این مراجعان معمولاً سریع‌تر و کارآمدتر به اهداف موردنظر خود می‌رسند.

تأثیر لایف کوچ‌ها

افراد نه‌تنها ممکن است پس از تجربه لایف کوچینگ، مزایای درونی و شخصی را گزارش دهند، بلکه مطالعاتی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد کوچینگ زندگی می‌تواند در زمینه‌های مختلف مفید باشد:

 • یک مطالعه نشان داد که هم کوچینگ فردی و هم گروهی در کاهش تعلل و بهبود دستیابی به هدف مفید هستند.
 • یک بررسی از مطالعات نشان داد که کوچینگ سلامت و سلامتی نوید بهبود خودکارآمدی و توانمندسازی مراجعان را می‌دهد.
 • یک مطالعه 2020 که در Frontiers in Psychology منتشر شد، نشان داد که مداخلات رهبری مبتنی بر کوچینگ می‌تواند برای افزایش رفاه و بهبود عملکرد سازمان‌ها مؤثر باشد.
 • تحقیق همچنین نشان می‌دهد که کوچینگ زندگی می‌تواند طیف وسیعی از اثرات مثبت دیگر را در خود جای دهد: ازجمله در بینش شخصی و بازتاب به خود بهبود بخشد و همچنین ممکن است به بهبود کلی سلامت روان و کیفیت زندگی کمک کند.

چند نکته طلایی در رابطه با لایف کوچ

جلسات لایف کوچینگ می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، برخی از لایف کوچ‌ها شخصاً با مراجعان خود ملاقات می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر جلسات خود را از طریق تلفن یا اسكایپ انجام می‌دهند.

اگر به فکر کار با لایف کوچینگ هستید، به خاطر داشته باشید که این شما هستید که تصمیم می‌گیرید در جلسات کوچینگ روی چه موضوعی تمرکز کنید. هر جلسه باید احساس قدرت و پیشرفت را برای شما ایجاد کند، بنابراین یافتن یک کوچ لایف که سبک و فلسفه شما را در گوشتان طنین‌انداز کند، بسیار حیاتی است.

مشکلات احتمالی در جلسات لایف کوچینگ

قبل از رزرو جلسات لایف کوچینگ و شرکت در آن‌ها، چند مشکل احتمالی وجود دارد که باید مراقب آن‌ها باشید:

 • انتظار نتایج فوری را نداشته باشید. لایف کوچینگ می‌تواند به شما کمک کند تا برنامه‌ریزی کنید، مشکلات را برطرف کنید و برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید، اما مهم است که به یاد داشته باشید که این موارد زمان‌بر است. اگر برخی از اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت را برای رسیدن به هدف تعیین کنید، ممکن است مفید باشد.
 • در نظر بگیرید که آیا مربی شما متناسب با نیاز شما است. همه لایف کوچ‌ها رویکرد یکسانی به یک مسئله ندارند، بنابراین آن چیزی که باعث می‌شود شما از روند جلسه خارج شوید ممکن است ارتباط زیادی با نوع رابطه شما با کوچتان داشته باشد. به دنبال کوچ لایفی باشید که برای کار با تیپ شخصیتی و رویکرد شما مناسب‌ترین گزینه در حل مشکلات باشد.
 • برای رسیدگی به مسائل جدی بهداشت و روان لایف کوچینگ نبینید. اگر علائم بیماری روانی مانند افسردگی یا اضطراب را تجربه می‌کنید، باید با پزشک یا درمانگر خود صحبت کنید تا گزینه‌های درمانی خود را مطرح کنند. لایف کوچ‌ها می‌توانند مشاوره‌ای ارائه دهند که می‌تواند بهزیستی شما را بهبود بخشد، اما این بدان معنا نیست که آن‌ها می‌توانند سلامت روان را درمان کنند.

لایف کوچینگ به چه معناست؟

این روزها حتما با کلمه لایف کوچینگ زیاد برخورد کرده‌اید و این عبارت دو کلمه‌ای‌ را زیاد شنیده‌اید. اما واقعا لایف کوچینگ یعنی چی؟ به چه کسی میگن لایف کوچ؟ همه ما دوست داریم زندگی بهتری داشته باشیم و اصطلاحا بهتر و با کیفیت‌تر زندگی کنیم. مطمئنا بالا رفتن کیفیت زندگی هر شخص، میزان رضایت او را از رندگی افزایش خواهد داد. با بیشتر شدن حس رضایت از زندگی هم مشخصا شما حال خوب را تجربه ‌‌می‌کنید. لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی به شما کمک ‌‌می‌کند تا با هر آنچه در اختیار دارید، احساس خرسندی بیشتری از زندگی خود داشته باشید. در واقع لایف کوچ کسی است که شما را راهنمایی ‌‌می‌کند تا بتوانید در موقعیت‌‌های مختلف بهترین تصمیم را بگیرید. از زمانی که یک کوچ زندگی، برای خود انتخاب ‌‌می‌کنید؛ انگار در تمام طول زندگی یک مشاور و راهنما در کنار خود دارید. به این ترتیب مسلما کمتر اشتباه خواهید کرد. چرا که احتمال خطای دو فکر، قطعا کمتر از احتمال خطای یک فکر خواهد بود. تازه این را هم در نظر بگیرید که لایف کوچ یک شخص با تجربه و متخصص در این حوزه است؛ پس قطعا می‌تواند بهتر شما را راهنمایی کند.

کاربرد لایف کوچینگ چیست؟

همه ما در برحه‌‌هایی از زندگی خود احساس سردرگمی را تجربه کرده‌ایم. اما اگر این سردرگمی ماه‌‌ها و سال‌‌ها ادامه یابد؛ حتما ما را از ادامه زندگی باز خواهد انداخت و مسلما نمی‌توانیم به خوبی از فرصت‌‌های پیش روی خود استفاده کافی را ببریم. اما این را بدانید که لایف کوچینگ اجازه نخواهد داد که هیچ‌یک از فرصت‌های شما در زندگی، از بین برود. یک کوچ زندگی حرفه‌ای‌ و با تجربه، با شما جلسات مشاوره دوستانه و صمیمی برگزار ‌‌می‌کند. در این جلسات شما مسائل و احساسات خود در مورد زندگی‌تان را مطرح ‌‌می‌کنید. و اصلا نگران نخواهید بود که توسط کوچ قضاوت شوید. چون اساسا یک لایف کوچ متخصص و با تجربه فارغ از تعصبات شخصی به شما گوش خواهد داد و بر اساس امکانات، خصوصیات و همچنین شرایط زندگی‌تان بهترین راه را به شما نشان ‌‌می‌دهد. بنابراین شما عملا با استفاده از خدمات لایف کوچینگ احساس و حال بهتری را تجربه خواهید کرد و کیفیت زندگی‌تان چندین پله ارتقا پیدا ‌‌می‌کند.

دانلود کتاب لایف کوچینگ

در ابتدای این مطلب گفتیم که این روزها حتما شما هم زیاد نام لایف کوچینگ را شنیده‌اید. اگر به این موضوع علاقه پیدا کرده‌اید چرا در اولین قدم کتاب کوچینگ زندگی را مطالعه نمی‌کنید؟ دانلود کتاب لایف کوچینگ و مطالعه آن به شما کمک ‌‌می‌کند که بدانید دقیقا یک لایف کوچ چطور زندگی شما را متحول خواهد کرد. مطمئنا پس از مطالعه این کتاب ‌ترغیب ‌‌می‌شوید که در اسرع وقت یک لایف کوچ حرفه‌ای‌ و کاربلد را برای خود پیدا کنید. در ادامه چند کتاب مفید و کاربردی در این حوزه را به شما معرفی خواهیم کرد.

دانلود PDF لایف کوچینگ

اگر به لایف کوچ داشتن علاقه پیدا کردید اما هنوز دودل هستید؛ پیشنهاد ‌‌می‌کنیم که قبل از هر چیز نسبت به دانلود فایل پی دی اف لایف کوچینگ اقدام کنید. فایل‌های PDF در مورد کوچینگ زندگی به شما کمک ‌‌می‌کنند که با صرف یک زمان کوتاه یک دید کلی از این موضوع پیدا کنید

4.2/5 - (12 امتیاز)