نحوه برگزاری آزمون ارزیابی دانش کوچ (CKA)

اگر به دنبال دریافت مدرک بین‌المللی مورد تأیید فدراسیون بین‌المللی کوچینگ بوده‌اید حتما در یکی از بندهای الزامی دریافت آن مدرک به آزمون ارزیابی دانش کوچ یا همان (CKA) مواجه شده‌اید. با توجه به اینکه این آزمون یکی از لازمه‌های دریافت مدرک مورد تأیید ICF است، افراد بسیاری را بر آن داشته تا در این آزمون استاندارد شرکت کنند.

در ادامه با وبسایت کوچینگ با منصوره یوسفی مقدم همراه باشید تا راجع به این آزمون توضیحاتی را ارائه دهیم.

اگرچه فرمت این آزمون در فصل دوم سال میلادی دستخوش تغییراتی خواهد شد که هنوز از سوی ICF به آن تغییرات اشاره‌ای نشده است؛ اما ما در این مقاله قصد داریم نحوه برگزاری و شرایط لازم فعلی برای قبولی در این آزمون را به شما توضیح دهیم. البته در صورت مطلع شدن از تغییرات به وجود آمده حتما از همین طریق شما را نیز مطلع خواهیم کرد.

به طور کلی، آزمون CKA یک آزمون آنلاین برای ورود به است که شامل 155 سوال چند گزینه ای و بر اساس تعریف ICF از کوچینگ، شایستگی های اصلی و کدهای اخلاقی است. سطح دشواری سؤالات متفاوت است. برخی از سوالات آگاهی شما را از یک مفهوم یا مهارت مبتنی بر پنج حوزه گسترده زیر ارزیابی می کنند:

 1. اصول بنیادی کوچینگ
 2. ایجاد ارتباط مشترک بین کوچ و کوچی (مراجع)
 3. برقراری ارتباط مؤثر
 4. تسهیل یادگیری و نتایج
 5. آموزش پایه‌ها و دانش

برخی سؤالات دیگر برای درک عمیق‌تر و کاربرد درست در سناریوها در این چهار زمینه بررسی می‌شوند:

 1.  رفتار حرفه‌ای کلی
 2. تضاد منافع
 3. رفتار حرفه‌ای با مراجعان
 4. محرمانگی و حفظ حریم خصوصی

لازم نیست شما هر گونه تعریف یا لیست مشخصی را حفظ کنید. روند کار به همین سادگی است که از بین چهار گزینه بهترین پاسخ را انتخاب کنید. نمره آزمون به طور کلی از 100 محاسبه می‌شود که نمره قبولی در این آزمون 70 است. یکی از گزینه‌ها طبق نظر ICF درست است که باید به حداقل به 109 سوال آن به درستی پاسخ دده تا نمره قبولی در این آزمون را کسب کنید. خبر خوش این است که شما می توانید 46 سوال را از دست بدهید و همچنان در آزمون قبول شوید! و خبر بهتر اینکه به منظور دریافت اعتبار ICF و قبولی در این آزمون، هیچ تفاوتی بین 100 و 70 گرفتن وجود ندارد. اما باید توجه داشته باشید که برای موفقیت در هر یک از حوزه‌های Coaching چه کوچینگ مالی چه کوچینگ تحصیلی باید از طریق این آزمون سنجش شوید.

چگونه برای امتحان CKA آماده شوم؟

در ابتدا توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات به روز و موثق به سایت رسمی ICF یا همان فدراسیون بین‌المللی کوچینگ مراجعه کنید تا با جدیدترین دستورالعمل‌های برگزاری این آزمون و حتی نمونه سوالات آشنا شوید. در ادامه بررسی گام‌های شرکت در آزمون CKA طبق این موارد عمل کنید:

 • درخواست خود را مبنی بر شرکت درآزمون اعلام کرده و با مراجعه به سایت این کار به راحتی انجام پذیر خواهد بود.
 • در ادامه پس از بررسی درخواست، ایمیلی از ICF دریافت خواهید کرد.
 • داوطلبانی که در صدد دریافت مدرک ACC هستند باید 60 ساعت آموزش به اضافه 10 ساعت منتورینگ در حداقل 3 ماه زیر نظر یک کوچ ACC و  PCC معتبر و دارای تأییدیه ICF و به عبارتی واجد شرایط و یک جلسه ضبط شده از جلسات خود را ارسال کنند. شرایط برای داوطلبان مدرک PCC به این صورت خواهد بود که باید 125 ساعت آموزش به همراه یک جلسه ضبط شده خود از جلسات کوچینگ که با مراجع برگزار کرده‌ است را با کسب اجازه از کوچی، ارسال نمایند. بررسی این موارد 14 تا 16 هفته زمان خواهد برد.
 • یک هفته پس از تکمیل بررسی موارد ارسالی، ایمیل دعوت به آزمون را دریافت خواهید کرد. شما از روزی که این ایمیل را دریافت می‌کنید 60 روز فرصت دارید تا وارد لینک شده و در آزمون شرکت کنید.
 • وارد سایت ICF شده و از قبل خود را آماده کنید که این آزمون حدود 3 ساعت زمان نیاز دارد. شما در طی 3 ساعت باید به 155 سوال چهار گزینه‌ای پاسخ دهید.
 • به محض تکمیل آزمون و البته به محض اتمام 3 ساعت آزمون غیرفعال شده و نتیجه در همان لحظه به شما نمایش داده خواهد شد.
 • این نتیجه قابل پرینت است و این امکان را خواهید داشت تا یک نسخه PDF از آن تهیه نمایید.

هزینه شرکت در آزمون CKA

 • برای دریافت مدرک ACC  اعضای این فدراسیون باید 500 دلار و غیر اعضا 750 دلار پرداخت کنند. (البته توصیه می‌شود حتما برای اطلاعات به روز به سایت ICF مراجعه کنید.)
 • برای دریافت مدرک PCC اعضا 300 دلار و غیر اعضا 100 دلار باید پرداخت نمایند.

برای شرکت در آزمون CKA به چه مواردی باید دقت کرد؟

 • در زمانی وارد لینک آزمون شوید که از نظر روحی و فیزیکی در شرایط خوب و متعادلی هستید و به اندازه کافی استراحت داشته اید.
 • حتما به سرعت اینترنت و انتخاب ساعتی که وارد لینک آزمون می‌شوید دقت کنید.
 • از شارژ لپ تاپ یا ابزاری که برای شرکت در آزمون از آن‌ها استفاده می‌کنید اطمینان حاصل کنید.
 • سؤالات را بیش از یک بار بخوانید. البته مراقب باشید گرفتار چند بار خواندن و حساسیت بیش از حد نیز نشوید.
 • هر سؤال یک پاسخ صحیح خواهد داشت که با تمرکز بر رابطه محورترین گزینه می‌توانید پاسخ صحیح را انتخاب کنید.
 • اگر پاسخ سؤالی را مطمئن نبودید روی گزینه « Mark for review» کلیک کنید تا سؤال برای بررسی مجدد در یک لیست قرار بگیرد تا در پایان در صورت داشتن زمان به بررسی مجدد آن‌ بپردازید. دقت کنید این لیست را پر نکنید تا بتوانید به همه آن‌ها رسیدگی نمایید. (همه سؤالات را flag نکنید.)
 • به خودتان اطمینان داشته باشید و به قبولی فکر کنید.

عدم تایید مدارک توسط ICF برای آزمون CKA

در این صورت  ICF این موضوع را از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی کرده و درخواست اصلاح مجدد می‌کند. برای بررسی مدارک جدید مبلغی دریافت می‌شود این مبلغ حدود 75 دلار خواهد بود. البته باز هم توصیه می‌کنیم حتما برای اطلاع از هزینه دقیق هر مورد حتما به سایت رسمی ICF مراجعه کنید.

آیا آزمونCKA به زبان فارسی نیز برگزار می‌شود؟

پاسخ منفی است؛ این آزمون به زبان فارسی برگزار نمی‌شود. زبان‌های زیادی مورد تأیید ICF هستند؛ اما متاسفانه زبان فارسی در این لیست قرار ندارد. این آزمون به زبان‌های انگلیسی، عربی، ترکی ، چک، دانمارکی، تایلندی ، چینی، فنلاندی، فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی، لهستانی، مجارستانی، ژاپنی، کره ای، پرتغالی، روسی، اسپانیایی، سوئدی و بلغاری برگزار می‌گردد. پس اگر به یکی از زبان‌های بالا تسلط ندارید از حضور یک مترجم در کنار خود غافل نشوید.

مدت اعتبار مدرک آزمون CKA تا چند سال است؟

به محض قبولی در این آزمون و صدور مدرک آن از سوی ICF، تا سه سال این مدرک معتبر خواهد بود و پس از گذشت این مدت نیاز به تمدید آن خواهد بود.

منابع:

https://michaelkcheuk.com/ace-icf-cka-exam/
Coach Knowledge Assessment
https://coachtrainingworld.com/prepare-for-international-coach-federation-coach-knowledge-assessment/
Rate this post
مقاله ما را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest