لیزر کوچینگ یا کوچینگ لیزری

لیزر کوچینگ (LASER COACHING) به جلساتی اطلاق می‌شود که برای رسیدگی به یک هدف فوری و ضروری در مدت زمان کوتاه چند دقیقه‌ای برگزار می‌شود. جلسات لیزر کوچینگ طوری طراحی شده است که توجه یک به یک به رفتار خاصی می‌شود که کوچ می خواهد آن را تقویت یا توسعه دهد. لیزر کوچینگ زمانی مؤثر است که کوچ ذهنی باز داشته باشد و آماده مشارکت همه جانبه در جلسه کوچینگ باشد. به طور معمول این‌گونه جلسات کوچینگ یک ساعته در راستای هدف گذاری و به‌کارگیری مهارت ها برای موقعیت های کاری ضروری و واقعی است. در ادامه با من منصوره یوسفی مقدم همراه باشید.

مدت زمان و هزینه هر جلسه چگونه تعیین می‌شود؟

هر جلسه لیزر کوچینگ  بین 10 تا 60 دقیقه ممکن است به طول انجامد. مراجعان زمان مورد نیاز برای رسیدگی به هدف مشخص خود را طبق نظر کوچ تایید کرده و با ایجاد یک توافقنامه و صورتجلسه، برای هر جلسه به صورت ساعتی صورتحساب پرداخت می کنند. تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر کوچینگ معمولاً بین 3 تا 10 جلسه متغیر است.

لیزر کوچینگ بیشتر درباره چه موضوعاتی وارد عمل می‌شود؟

به طور کلی در جلسات کوچینگ لیزری ممکن است با موضوعات مختلفی روبه‌رو شد که هر یک به نوبه خود بسیار مهم و حیاتی هستند؛ اما موضوعاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم بیشترین باردهی را با برگزاری لیزر کوچینگ داشته‌اند. این موضوعات عبارتند از:

  • مدیریت زمان
  • ارائه بازخورد
  • دریافت بازخورد آشکارا و البته با ظرافت
  • مهارت های پرزنت
  • تفویض کار
  • ادغام مسائل کاری با مسائل شخصی زندگی
  • ذهن آگاهی
  • بررسی ارزیابی

برای اطلاعات بیشتر در مورد سایر انواع متداول کوچینگ مانند کوچینگ رابطه و بیزینس کوچینگ به سایت کوچینگ با منصوره یوسفی مقدم مراجعه کنید.

اقدامات لازم پیش از ورود به جلسات لیزر کوچینگ

همان طور که ممکن است پیش از این هم شنیده باشید، جلسات کوچینگ منحصر به فرد هستند؛ یعنی به تعداد افراد موضوع و نوع برگزاری جلسه کوچینگ وجود دارد. در برخی از موارد در گروه‌های سوپرویژن، سوپرویژن کوچ با هر مراجع وقت می گذراد تا بهترین رویکرد کوچینگ را برای آنها تعیین کند. گاهی برقراری ارتباط بین مراجع و حداکثر سه کوچ بالقوه ترتیب داده می شود تا سازگاری بین کوچ و کوچی به طور صحیح و مطلوب تعیین شود. این جلسات معارفه یا جلسه صفر کاملاً رایگان است به کوچی این فرصت را می دهد تا حداکثر 30 دقیقه را به صورت حضوری یا مجازی با کوچ احتمالی خود سپری کند. در طول این جلسه کوچ پیشینه ای در مورد خود و رویکرد کوچینگ خود ارائه می دهد. کوچی همچنین می تواند از این زمان استفاده کند تا کمی به کوچ بگوید که چرا درگیر کوچینگ هستند و امیدوارند به چه چیزی دست پیدا کنند.

پس از انتخاب کوچ توسط کوچی یا مراجع وارد مرحله بعد می‌شوند.

مواردی که در حین جلسه لیزر کوچینگ باید مورد توجه قرار دهند:

کوچ و کوچی سعی کنند بهترین استفاده و بهره را از مدت زمان جلسه ببرند. کوچ سوالاتی می پرسد تا کوچی برای پاسخ به آن‌ها عمیق‌تر شده، به تفکر واداشته شود و به آگاهی برسد. کوچی نمونه‌هایی از تجربیات کاری فعلی، رفتار و یا احساس خود را بیان می‌کند و کوچ با استفاده از تکنیک‌های کوچینگ استراتژی‌های مؤثر را شناسایی کند و او را در مسیر رسیدن به عملکرد مطلوب نزدیک‌تر می‌نماید.

در پایان هر جلسه کوچینگ، کوچی رفتار(هایی) را شناسایی می کند که باید خود را در قبال آن مسئول بداند و متعهد شود که در آینده نزدیک آن رفتار را ترک کند یا آن را تغییر یا کاهش دهد. اگر جلساتی در آینده نیز برنامه ریزی شده است، کوچ، کوچی را برای انجام تعهدات انجام شده در جلسه کوچینگ مسئول خواهد دانست.

جلسات مستمر زمانی را برای تأمل کوچی فراهم می کند تا با کوچ در این مورد بحث کنند که چه چیزی تا به این لحظه مؤثر بوده و چه چیزی تأثیرگذاری چندانی نداشته است.

کوچ رفتارهای موفقیت آمیز را تصدیق و تشویق می کند و به کوچی یاد گوشزد می‌کند که موفقیتش را جشن بگیرد. این تکنیک‌ها زمینه را برای افزایش اعتماد به نفس و همچنین شایستگی کوچی فراهم می‎‌کنند. اقداماتی که موفقیت کمتری نصیبشان شده، مورد بازبینی قرار می گیرند تا با قرار گرفتن در فضای خاص طوفان فکری به راهکارهای مناسب برسند. گاهی ممکن است با جایگزینی رفتارهای جدید راه دیگری را در پیش بگیرند.

مجدداً، کوچ با استراتژی خاص خود مسئولیت‌پذیری و تعهد کوچی را افزایش می‌دهد تا در مورد آن در جلسه بعد پاسخگو باشد.

جلسات ادامه دار به کوچ این امکان را می دهد که تا درونی شدن رفتارهای جدید به حمایت از کوچ ادامه دهد. کوچ و کوچی با تنظیم و برنامه‌ریزی دقیق و تقویت رفتارهایی که تازه آموخته شده، برای حفظ روند پیشرفت در مسیر موفقیت کار می کنند.

شما می‌توانید جهت آشنایی بیشتر با نحوه اصولی شرکت در جلسات با کوچ به مقاله “چگونه کوچ مراجع را برای شرکت در جلسات کوچینگ آماده می‌کند؟” مراجعه کنید.

توافق برای اتمام جلسه کوچینگ لیزری

اتمام جلسه باید با توافق مراجع یا کوچی صورت پذیرد. در صورتی که جلسه به درخواست اسپانسر و یا مدیر یک سازمان تشکیل شده، آن‌ها نیز از اتمام این جلسه باید مطلع شوند. در پایان جلسه لیزر کوچینگ، مراجع بازتاب‌های نهایی خود را در مورد رفتارها، تغییرات و اقدامات انجام شده در طول تعامل کوچینگ در اختیار مدیر یا اسپانسر مالی قرار می‌دهد. کوچ نیز از رفتارها و استراتژی‌های تازه به دست آمده حمایت می‌کند تا کوچی بتواند یادگیری‌ها را حفظ کند و برای ادامه یادگیری تلاش کند. در نهایت با توافق طرفین جلسه لیزر کوچینگ به پایان می‌رسد.

جهت دریافت منبع انگلیسی مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود مقاله انگلیسی LASER COACHING

4/5 - (1 امتیاز)
مقاله ما را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest